Zakaj je tako težko pokazati svojo ranljivost – in kako to vpliva na naše otroke?

V sodobni družbi smo pogosto vzgojeni v prepričanju, da moramo biti močni, neomajni in samozavestni. Ranljivost pa povezujemo s šibkostjo, izpostavljenostjo in celo tveganjem, da nas drugi ranijo. Toda v resnici je prav sposobnost pokazati svojo ranljivost ena najmočnejših oblik notranje moči. Kljub temu se je mnogi bojimo – in ta strah se prenaša tudi na naše otroke.

Strah pred sodbo in zavrnitvijo

Eden glavnih razlogov, zakaj težko pokažemo svojo ranljivost, je strah pred sodbo drugih. Kaj bodo rekli, če priznamo, da se bojimo, da smo negotovi ali da ne vemo vsega? Družba zelo rada nagrajuje popolnost, po drugi strani pa neprizanesljivo obsoja napake, zato se marsikdo raje zapre v oklep trdnosti, kot da bi priznal svoje občutke.

Družinski vzorci in vzgoja

Pogosto se že v otroštvu naučimo, da izražanje čustev ni varno. Če smo kot otroci slišali fraze, kot so “Ne bodi šibek,” “Ne joči,” ali “Bodi močan,” smo dobili sporočilo, da je ranljivost nekaj slabega. Posledično smo razvili obrambne mehanizme, ki nam omogočajo, da se ne izpostavljamo – a hkrati preprečujejo globoko povezanost z drugimi.

Kako to vpliva na naše otroke?

Otroci so kot ogledala – ponotranjijo, kar vidijo pri starših. Če starši skrivamo svoja čustva, če se nikoli ne opravičimo, ko naredimo napako, ali če ne pokažemo svojih negotovosti, se tudi otroci naučijo, da je ranljivost nevarna. To lahko vodi v težave pri izražanju čustev, težave v odnosih in celo občutke osamljenosti, ker ne vedo, kako se pristno povezati z drugimi.

Če želimo svojim otrokom pokazati, da je ranljivost v resnici moč, moramo najprej začeti pri sebi. To pomeni, da:

  • priznamo svoje napake in se znamo opravičiti,
  • izražamo svoja čustva na zdrav način,
  • ne skrivamo svojih skrbi in strahov, ampak jih delimo na primeren način,
  • pokažemo, da je povsem v redu prositi za pomoč.

Ko otroci vidijo, da tudi odrasli nismo popolni, se lažje naučijo, da so dovolj taki, kot so. To jim omogoča, da gradijo zdrave odnose, se lažje spoprijemajo z izzivi in razvijajo notranjo moč brez potrebe po pretvarjanju.

Ranljivost ni šibkost, temveč pogum, ki vodi do globokih in pristnih odnosov. Ko si dovolimo biti to, kar smo – s svojimi strahovi, negotovostmi in napakami vred – ne samo, da si omogočimo večjo čustveno svobodo, temveč svojim otrokom pokažemo, kako biti resnično močan. Naj bo naša ranljivost darilo, ki odpira prostor za več razumevanja, ljubezni in povezanosti v našem življenju.

💡 Začnite že danes – z majhnim korakom iskrenosti do sebe in svojih najbližjih, saj prav v ranljivosti tiči naša prava moč.💡

Vse to razumete, pa ne veste, kako začeti? Kako razumeti svoje vzorce? Z veseljem vam pomagam, če mi zaupate vaš izziv.

Več nasvetov najdete na Instagram profilu janjaurankarb ali na Facebook profilu Janja Urankar Berčon ali pa se prijavite na prejemanje mesečnih e-novic, tako da oddate svoj e-naslov tukaj.

Pustite komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Nakupovalni voziček